Oto pięć ważnych rzeczy, o których należy pamiętać o progresji choroby: 1
Oto pięć ważnych rzeczy, o których należy pamiętać o progresji choroby: 1

Oto pięć ważnych rzeczy, o których należy pamiętać o progresji choroby: 1

„Jest wolny od zapachów i innych chemikaliów, które często mogą być problematyczne dla osób z egzemą” – mówi. Wolny od pływów & Delikatny detergent do prania (17,94 USD za 105 uncji płynu; Amazon.com) To kolejny produkt zalecany przez Cohena, ponieważ nie zawiera barwników ani perfum. Bez kości słoniowej & Czysty detergent do prania (8,94 USD za 92 uncje płynu; Walmart.com) Posiada pieczęć akceptacji National Egzema Association i nie zawiera fosforanów, rozjaśniaczy, barwników ani chloru. Honest Company Hypoallergenic Baby Laundry Detergent (12,95 USD za 70 uncji płynu; Honest.com) Kolejny wyróżniony przez National Egzema Seal of Acceptance, ten bezzapachowy detergent został specjalnie zaprojektowany dla wrażliwej skóry dziecka (i nie zawiera drażniących barwników i formaldehydu) . Ekos bezpłatny & Przezroczysty detergent do prania w płynie (12,99 USD za 100 uncji płynu; Amazon.com) Ten detergent nie zawiera barwników, parabenów, fosforanów ani ftalanów i jest wytwarzany ze składników pochodzenia roślinnego (takich jak kokos).

POWIĄZANE: Wyprysk i dieta: co należy wiedzieć

Ostatnia rzecz o ubraniach, gdy radzisz sobie z egzemą

Niezależnie od tego, który detergent wybierzesz, pamiętaj, że ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co działa na Ciebie i Twoją skórę.

Dotyczy to również tkanin odzieżowych. „Ogólnie rzecz biorąc, miękkie tkaniny, takie jak bawełna, które są delikatne dla skóry, będą najwygodniejsze dla osób z egzemą, podczas gdy większość osób z egzemą uważa, że ​​ubrania wełniane lub szorstkie są irytujące, dlatego ogólnie zaleca się ich unikanie” – mówi Cohen. Amerykańska Akademia Dermatologii sugeruje unikanie tkanin syntetycznych, takich jak poliester, które mogą powodować nawroty egzemy.

Uważnie obserwuj, czy tkanina, produkt lub podejście do prania może być wyzwalaczem egzemy i pamiętaj, aby postępować zgodnie z innymi najlepszymi praktykami dotyczącymi radzenia sobie z objawami wyprysku i unikania wyzwalaczy.

Dodatkowa sprawozdawczość Marii Suszyńskiej.

Zapisz się do naszego newslettera o zdrowej skórze!

Najnowsze w Egzemie

8 rzeczy, które ludzie z egzemą muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Jak twierdzą dermatolodzy, zdecydowana większość osób z atopowym zapaleniem skóry może skorzystać na otrzymaniu szczepionki chroniącej przed nowym koronawirusem. Czytać. . .

By Moira Lawler20 kwietnia 2021

Wyselekcjonowane zasoby, które pomogą Ci w podróży z atopowym zapaleniem skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry może być trudne, ale dostępne jest wsparcie.

Do 18 grudnia 2020 r.

Co musisz wiedzieć o leczeniu atopowego zapalenia skóry w różnych porach roku

Dowiedz się, jak zmiany pogody mogą wpłynąć na atopowe zapalenie skóry przez cały rok i dowiedz się, jak uniknąć zaostrzeń o każdej porze roku. &nbsp. . .

Do 20 listopada 2020 r.

Dbanie o zdrowie psychiczne w przypadku atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie emocjonalne, ale nie musisz cierpieć w milczeniu. Poznaj sposoby, którymi możesz się zająć. . .

Do 23 października 2020 r.

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli Twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry

Jeśli jesteś opiekunem dziecka z atopowym zapaleniem skóry, oto, co powinieneś wiedzieć, aby móc opiekować się nim najlepiej, jak potrafisz.

Do 24 września 2020 r.

Spojrzenie na choroby współistniejące związane z atopowym zapaleniem skóry (i co z nimi zrobić)

Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry częściej żyją również z innymi schorzeniami, co może wpływać na decyzje dotyczące ich planu leczenia. Uczyć się o. . .

Do 24 sierpnia 2020 r.

Odpowiedzi na Twoje najważniejsze pytania dotyczące nowych terapii celowanych w atopowym zapaleniu skóry

Rozważasz terapię celowaną w leczeniu atopowego zapalenia skóry? Oto, co musisz wiedzieć.

Do 24 lipca 2020 r.

Poza skórą: inne sposoby, w jakie atopowe zapalenie skóry może wpływać na Twoje życie

Niekontrolowane atopowe zapalenie skóry może wpływać na wiele aspektów Twojego życia, nie tylko na skórę. Oto, co możesz zrobić, aby zarządzać stanem.

Do 24 lipca 2020 r.

Skąd mam wiedzieć, który lek na atopowe zapalenie skóry jest dla mnie odpowiedni? Odkrywanie preferencji i celów

Poznaj wszystkie czynniki, które wpływają na opracowanie planu leczenia atopowego zapalenia skóry, który jest najlepszy dla Ciebie (lub Twojej ukochanej osoby).

Do 24 lipca 2020 r.

Leki na receptę i leki OTC w celu kontrolowania objawów atopowego zapalenia skóry

Oto, co musisz wiedzieć o miejscowym leczeniu atopowego zapalenia skóry, aby pomóc Ci wybrać to, które jest dla Ciebie odpowiednie.

Do 24 lipca 2020 r."

Reumatoidalne zapalenie stawów nie postępuje tak samo u wszystkich, co jest jednym z powodów, dla których choroba jest trudna do leczenia. iStock

Reumatoidalne zapalenie stawów, znane również jako RZS, to choroba stawów charakteryzująca się stanem zapalnym i bólem. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Rheumatology International, stan ten jest również trzykrotnie bardziej prawdopodobny, aby dotknąć kobiety. A jedną z najtrudniejszych rzeczy w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów jest to, że ta choroba autoimmunologiczna nie postępuje tak samo u wszystkich, którzy ją mają. Niektórzy ludzie będą w stanie całkowicie poradzić sobie z objawami, podczas gdy inni zobaczą, że ich choroba się pogarsza.

POWIĄZANE: 8 rzeczy, których nie wiedziałem o reumatoidalnym zapaleniu stawów, dopóki mi się to nie zdarzyło

Pomimo wszystkich przeprowadzonych badań, u których może rozwinąć się ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów i uszkodzenie stawów, a u których uszkodzenie stawów z czasem zwolni, nadal pozostaje tajemnicą medyczną. „Nie wiem, kiedy zobaczę kogoś podczas pierwszych dwóch lub trzech wizyt, jak poważne to będzie” – mówi dr John J. Cush, profesor medycyny wewnętrznej i reumatologii w UT Southwestern Medical Center w Dallas.

POWIĄZANE: 6 rzeczy o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które są trudne do wyjaśnienia lub zrozumienia

Dostępne są skuteczne metody leczenia RZS

Ale dobrą wiadomością jest to, że w 2021 roku leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest lepsze niż kiedykolwiek. „Istnieją fenomenalne terapie RZS, a większość pacjentów będzie miała zupełnie normalne życie, pod warunkiem, że zażyją leki”, mówi dr Vinicius Domingues, reumatolog z Daytona Beach na Florydzie i doradca medyczny CreakyJoints, wsparcie, edukacja , rzecznictwo i organizacja badawcza dla osób żyjących z zapaleniem stawów i chorobami reumatycznymi. Oto pięć ważnych rzeczy, o których należy pamiętać o progresji choroby:

1. Liczba opuchniętych, bolesnych stawów jest wskaźnikiem ciężkości choroby

Im więcej stawów jest bolesnych i opuchniętych, tym cięższa może być choroba, mówi dr Cush. Bóle stawów i obrzęki są charakterystycznymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów. Reumatolodzy uważają to za bardzo ważny sposób pomiaru ciężkości choroby.

Twój lekarz powinien zbadać stawy w dłoniach, stopach, ramionach, biodrach, łokciach i innych miejscach, aby zobaczyć, ile powoduje problemy. Symetryczne objawy, takie jak te same opuchnięte stawy po obu stronach ciała, są również charakterystycznymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów, mówi Cush.

Dr Domingues dodaje, że tradycyjną poranną sztywność i obrzęk stawów, które są charakterystycznymi objawami RZS, należy jak najszybciej omówić z reumatologiem. „Są to oznaki aktywnego reumatoidalnego zapalenia stawów, a kiedy tak się objawia, daje lekarzom możliwość agresywnego leczenia we wczesnym stadium lub przejścia na inną klasę leków, jeśli objawy się nasilają. ”

POWIĄZANE: Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów rozwijają odporność, radząc sobie z wyzwaniami związanymi z chorobą

2. Twój tryb życia jest bardziej siedzący i mniej się ruszasz 

Regularna aktywność fizyczna jest konieczna dla każdego, ale szczególnie dla osób z RZS. Badania wykazały, że regularne ćwiczenia sercowo-naczyniowe i trening siłowy mogą znacznie poprawić codzienne funkcjonowanie bez zaostrzania aktywności choroby reumatoidalnego zapalenia stawów. Istnieje wiele korzyści zdrowotnych związanych z regularną aktywnością fizyczną – takich jak poprawa siły mięśni oraz lepsze zdrowie kości i stawów – które pomagają lepiej odczuwać bóle. Ale odpoczynek jest również potrzebny, aby przywrócić organizm po napadach intensywnego bólu i zmęczenia, które są charakterystyczne dla reumatoidalnego zapalenia stawów. Ale nie możesz pozwolić, by „spokojnie” stało się sposobem na życie. Siedzący tryb życia może ostatecznie prowadzić do zwiększonego bólu, zmęczenia i osłabienia oraz obniżenia jakości życia.

POWIĄZANE: 7 najlepszych aplikacji aktywności dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Regularne ćwiczenia mają również inną, poprawiającą życie korzyść: pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia. Właściwa pielęgnacja swojego tickera jest niezbędna dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, ponieważ problemy z sercem występują częściej u osób z RZS w porównaniu z ogólną populacją. „To choroba serca zabija cię, a nie RZS” – mówi Domingues. „Bardzo ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub kardiologiem, jeśli masz RZS, aby kontrolować czynniki ryzyka, takie jak wysoki poziom cholesterolu, otyłość i cukrzyca. ”

POWIĄZANE: 8 rzeczy, które ludzie z reumatoidalnym zapaleniem stawów muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

3. Twój lekarz nie może w pełni docenić potencjalnych nowych objawów za pomocą telemedycyny

W erze pandemii COVID-19 osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów nie zawsze mogą udać się do gabinetu lekarskiego na wizytę fizyczną. Jednak wizyta telemedyczna lub telemedyczna, która jest bezsprzecznie lepsza niż nie zgłaszanie się w ogóle do pracowników służby zdrowia, może nie wykryć, że choroba postępuje tak dobrze, jak wizyta osobista.

Domingues mówi, że reumatolodzy powinni zdecydowanie zauważyć, czy stawy są spuchnięte i ciepłe w dotyku podczas konsultacji w gabinecie – oznaki aktywnego stanu zapalnego – ale mogą nie wykryć nasilenia tych objawów na ekranie komputera. „Jeśli nie badamy ich fizycznie, komunikacja między lekarzami a pacjentami musi być jeszcze lepsza” – mówi Domingues. Mówi, abyś pamiętał o tym, jak czują się Twoje stawy po przebudzeniu, jak bardzo odczuwasz sztywność rano i jak długo, czy jesteś w stanie zacisnąć pięść wcześnie rano i czy widzisz czerwone , ciepłe lub opuchnięte stawy. „To są kluczowe oznaki pogorszenia RZS” – mówi.

POWIĄZANE: 6 produktów spożywczych, których należy unikać, gdy masz reumatoidalne zapalenie stawów

4. Wyniki testu obrazowania pomagają namalować obraz

Zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i ultradźwięki to testy, które mogą pomóc w śledzeniu i wykrywaniu stopnia uszkodzenia stawów i chrząstki. Erozja kości i zniszczenie chrząstki mogą szybko nastąpić w ciągu pierwszych dwóch lat od reumatoidalnego zapalenia stawów, a uszkodzenia mogą się rozwijać z czasem.

POWIĄZANE: Reumatoidalne zapalenie stawów i aplikacje niepełnosprawności: co należy wiedzieć

5. Niektóre codzienne czynności są trudne 

Zwróć szczególną uwagę na to, jak naprawdę się czujesz. Reumatoidalne zapalenie stawów jest jedną z niewielu chorób, w których subiektywne pomiary samopoczucia pacjenta są jednymi z najlepszych predyktorów tego, jak dobrze dana osoba zareaguje na leczenie i jak bardzo choroba się rozwinie. Lekarze mogą mierzyć nasilenie objawów za pomocą zarówno wskaźnika niepełnosprawności kwestionariusza oceny zdrowia (HAQ), jak i kwestionariusza jakości życia reumatoidalnego zapalenia stawów (RAQoL).

 

Zapisz się do naszego biuletynu o reumatoidalnym zapaleniu stawów!

Najnowsze informacje na temat reumatoidalnego zapalenia stawów

Mądre zdrowie: wypróbowałem kriowibrację VibraCool w moim reumatoidalnym zapaleniu stawów — i oto, co się stało

By Cheryl Crow 12 kwietnia 2021

Śmiejący się autor podejmuje śmiertelnie poważny temat: walka o ubezpieczenie zdrowotne

Czasami myślę, że chcesz mojej śmierci… A ja jestem tutaj, aby żyć. I wydaje się, że te rzeczy czasami wykluczają się wzajemnie. — Jenny Lawson, z „Złamane” (…

By Beth Levine 6 kwietnia 2021

Zapalenie może przyczynić się do gorszych wskaźników przeżycia długoterminowego u osób z chorobami reumatycznymi

Badania sugerują, że młodzi dorośli z łuszczycą, toczniem i RZS są bardziej narażeni na zawał serca.

Autor: Becky Upham 5 kwietnia 2021

Inteligentne zdrowie: wypróbowałem telezdrowie w rzeczywistości wirtualnej w leczeniu przewlekłego bólu stawów — a oto, co się stało

Cheryl Crow 2 marca 2021 r.

8 rzeczy, które ludzie z reumatoidalnym zapaleniem stawów muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Dowiedz się o bezpieczeństwie, skuteczności i znaczeniu szczepień przeciwko COVID-19, jeśli Ty lub ktoś bliski żyje z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Meryl Davids Landau8 lutego 2021

Czy twoje reumatoidalne zapalenie stawów jest gorsze niż myślisz?

Nie śpiesz się z odrzucaniem swoich objawów jako „normalnych”. Uważaj na te oznaki, że powinieneś zadzwonić do swojego lekarza.

Autor: Brian P. Dunleavy 4 lutego 2021

7 najlepszych aplikacji aktywności dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Wypróbuj te monitory aktywności, jeśli artretyzm przeszkadza w Twoich treningach.

Autor: Michael Dolan, 7 stycznia 2021 r.

6 sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać wizytę telemedyczną u reumatologa

Wraz z pandemią COVID-19 wizyty telezdrowia w celu zarządzania RZS stały się bardziej powszechne niż kiedykolwiek. Wypróbuj te wskazówki, aby jak najlepiej wykorzystać wirtualną wizytę.

Autor Erica Patino17 listopada 2020

Zapowiedź nowych wytycznych dotyczących leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

Eksperci z American College of Rheumatology przyjrzeli się badaniom na nowo i wstępnie zalecili najlepsze terapie lekowe na RZS.

Autor: Meryl Davids Landau10 listopada 2020

7 wskazówek, jak pozostać aktywnym w domu z RA

Spędzasz w domu więcej czasu niż kiedykolwiek, ale ćwiczenia są nadal kluczowe — zwłaszcza w przypadku RZS. Wypróbuj te wskazówki, aby zmienić swój rutynowy trening lub zacząć. . .

Autor Erica PatinoPaździernik 22, 2020"

To, że chcesz wykonać jakąś czynność, nie oznacza, że ​​możesz. Plik główny

Ludzie, u których zdiagnozowano reumatoidalne zapalenie stawów, trzymają się normalności. Kto może ich winić? Przechodząc przez życie, każdy z nas marzy i wyznacza sobie cele. Kiedy w Twoje życie wkracza choroba przewlekła, taka jak reumatoidalne zapalenie stawów, zakłócenie to jest niepożądane. Wkracza natura ludzka i mocno trzymamy się naszego życia, jakie znamy. Walczymy ze zmianami w naszych ciałach i naszym życiu, bez względu na to, jak stopniowo lub agresywnie następują. W miarę postępu choroby zmuszeni jesteśmy dostrzegać zmiany i pogodzić się z naszymi ograniczeniami i nową rzeczywistością.

Wpływ reumatoidalnego zapalenia stawów na układ mięśniowo-szkieletowy

U zdrowych ludzi układ mięśniowo-szkieletowy działa harmonijnie, zapewniając wsparcie, stabilność i ruch ciała. Kości szkieletu, mięśnie, chrząstki, ścięgna, więzadła, stawy i tkanka łączna tworzą układ mięśniowo-szkieletowy.

Reumatoidalne zapalenie stawów, a także niektóre inne choroby reumatyczne, wpływają na układ mięśniowo-szkieletowy, a czasem także na inne układy organizmu. Najczęściej stawy są dotknięte reumatoidalnym zapaleniem stawów. Uszkodzenia i bóle stawów, charakterystyczne dla reumatoidalnego zapalenia stawów, mogą prowadzić do ograniczeń fizycznych i funkcjonalnych. Nasilenie ograniczeń jest związane z nasileniem aktywności choroby i progresji choroby.

Działania utrudnione przez objawy i ograniczenia reumatoidalnego zapalenia stawów

W pewnym momencie nie można https://harmoniqhealth.com/pl/clean-vision/ zaprzeczyć, że ograniczenia fizyczne, zmęczenie i ból związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają bezpośredni wpływ na twoje zdolności. Z czasem może się okazać, że twoja zdolność do wykonywania lub uczestniczenia w pewnych czynnościach ulegnie zmianie. Na przykład może stać się trudne lub niemożliwe:

Roughhouse z dziećmi lub wnukamiKontynuuj pracę w swojej obecnej pracy towarzysko, szczególnie spontanicznie Spaceruj na odległośćJedź lub zostań pasażerem w samochodzie podczas długiej wycieczkiWykonuj prace domowePlanujBądź wszystkim dla wszystkich

Dowiadujemy się, jakie są nasze indywidualne ograniczenia — i nie są one takie same dla wszystkich.