Lümfödeem on ravimata jätmisel progresseeruv ning võib olla väga valus ja moonutav.
Lümfödeem on ravimata jätmisel progresseeruv ning võib olla väga valus ja moonutav.

Lümfödeem on ravimata jätmisel progresseeruv ning võib olla väga valus ja moonutav.

Programmi ohutus

Treeningprogrammi ohutuse ja tõhususe kõige olulisem tegur on esialgne hindamine, mis peaks sisaldama vähemalt põhjalikku kehahoiaku hindamist ja goniomeetriga tehtud õlgade liikumisulatuse mõõtmist. Hea väljaõppega professionaal saab tulemuste põhjal järeldada, milliseid lihaseid on vaja venitada ja milliseid tugevdada. Kui valite harjutuste vale kombinatsiooni, ei pruugi tulemused olla mitte ainult soovimatud, vaid ka kahjulikud. Näiteks kui kliendil on mõõdukas kuni raske ülemise ristatud sündroom, võib rindkere lihaseid haarava tõukeharjutuse sooritamine (rinnapressimine) muuta sündroomi veelgi tugevamaks, põhjustades rinnalihaste pingutamist ja kokkutõmbumist. Selle asemel tuleks keskenduda rindkere seina venitamisele ja vastassuunaliste seljalihaste, eriti abaluu stabilisaatorite tugevdamisele.

Enne mis tahes laadi koormuse (takistuse) lisamist peaks kliendil olema peaaegu täielik liikumisulatus läbi konkreetse liikumistasandi. Ilma liikumisulatust esmalt korrigeerimata tugevdab klient negatiivset liikumismustrit, sooritades jõutreeningu harjutusi kogu piiratud liikumismustri jooksul. Seetõttu tuleks esialgu keskenduda liikumisulatusega harjutustele. See võib hõlmata väga lihtsaid harjutusi, mida klient saab ise teha, näiteks kõnnid esiseinal, kõnnid külgseinal, pendlitõuge ja nurgasirutused; abiga võib kasutada ka aktiivset isoleeritud venitamist. Enamikul juhtudel suurendab liigutuste kombinatsiooni kasutamine paranemise kiirust.

Jõutreening

Kui liigutuste ulatus on peaaegu saavutatud, saab keskenduda jõutreeningule. See mitte ainult ei aita korrigeerida asendi ja liikumisulatuse kõrvalekaldeid, vaid aitab suurendada ka luutihedust ja lihasmassi. Paljud naised on menopausieas või langevad vähiravi tõttu menopausi. Kui östrogeeni enam ei toodeta, suureneb osteoporoosi risk. Asja veelgi keerulisemaks muutmiseks on keemiaravi pikaajalisteks kõrvalmõjudeks osteoporoos, diabeet ning südame- ja kopsukahjustused, mida kõike saab õigete treeningsoovituste abil vältida või parandada.

Lümfödeemi riski vähendamine

Võrrandi viimane osa on kahjustatud käe/õla lümfödeemi oht. Lümfödeem on jäseme turse pärast selle külje lümfisõlmede eemaldamist või kiiritamist. Isegi kui keegi on läbinud valvursõlme biopsia ja talt on eemaldatud ainult üks sõlm, võib tal siiski tekkida lümfödeem. Lümfödeem on ravimata jätmisel progresseeruv ning võib olla väga valus ja moonutav. See võib juhtuda igal ajal pärast operatsiooni – ühe tunni või 50 aasta jooksul. Kuigi risk aja jooksul ei suurene ega vähene, võib suurem keharasva protsent, infektsioonid, vanus ja kehv toitumine suurendada riski, kui keegi on ohus. Minu 16-aastase vähihaigetega töötamise jooksul usun, et see on vähihaigete seas kõige tähelepanuta jäetud probleem. Enamasti ei räägita neile isegi lümfödeemist. Pärast lümfisõlmede dissektsiooni ja/või kiiritamist ei toimi lümfisüsteemid sama tõhusalt kui enne ravi. Seetõttu ei tea me enam inimese treeningläve. Oluline on alustada ja edeneda aeglaselt, mis võimaldab treeningprogrammi sagedust, intensiivsust ja kestust järk-järgult suurendada. Kui mingil hetkel tekib turse, tuleb kliendil soovitada treenimine lõpetada ja pöörduda viivitamatult arsti poole, et teha kindlaks, kas tal on lümfödeem tegelikult alanud. Nad peaksid naasma meditsiinilise kliirensi vormiga ja professionaal peaks vähendama harjutuste sagedust, intensiivsust ja kestust nii palju, kuivõrd see oli enne turse tekkimist.

Kõigi nende tükkide kokkupanek on väga sarnane matemaatilise võrrandi lahendamisega. Kui teil on mõni teave puudu, ei lahenda te probleemi kunagi. Tüüpiline treening peaks algama kardiovaskulaarse treeninguga. Seda tuleks järk-järgult suurendada kliendile sobival kiirusel. Nad peaksid olema hästi hüdreeritud, vältima liibuvate või piiravate riiete kandmist ülakehal ja olema ettevaatlikud, et nad ei kuumeneks üle (kõik need tegurid võivad suurendada lümfiturse riski). Pärast soojendust laske kliendil sooritada lümfidrenaaži harjutuste seeria, et avada lümfiteed ja valmistada keha ette treeninguks. Viitan neile harjutustele CETI vähiharjutuste spetsialisti käsiraamatus ja rinnavähi taastumise BOSU® tasakaalutreeneri raamatus.

Pärast soojendus- ja lümfidrenaažiharjutusi tehke kindlaks, millised on kliendi jaoks vajalikud valdkonnad. Ärge unustage alustada venitus- ja liikumisulatusega harjutustega, kuni nende liikumisulatus on "normaalse" lähedal. Sel hetkel nihkub fookus jõutreeningule ja harjutuste valimisele, mis tugevdavad nõrgemaid lihaseid ning venitavad pingul olevaid ja lühenenud lihaseid. Suurendage järk-järgult vastupanuvõimet ja pöörake tähelepanu võimalikule jäseme tursele. Tavaliselt valisin harjutused, mis venitavad rindkere (rinnakärbes, nurga- või uksevenitus, assisteeritud venitus) ja tugevdavad selga (madalad/kõrged read, tagurpidi kärbsed, lati tõmbamine). Sageli esineb klientidel pärast sõlmede lahkamist tiivuline abaluu. Kui see nii on, lisan harjutusi, mis tugevdavad eesmist serratus't. Kui nad on läbinud kõhupiirkonna TRAM-i protseduuri, on põhitöö alaseljavalu ennetamisel või vähendamisel kõige olulisem.

Kuna kõik keha lihased töötavad sünergistlikult, võib õlapiirkonna tasakaalustamatus põhjustada paljusid tasakaalustamatusi puusadest põlvedeni kuni pahkluideni. Valige oma harjutused hoolikalt ja rõhutage vajalikke valdkondi. Kaks rinnavähiga patsienti pole ühesugused. Lisaks sellele, et te ei võta arvesse nende operatsiooni, rekonstrueerimist ja ravi, peate arvesse võtma ka nende ülejäänud terviselugu ja kõiki täiendavaid ortopeedilisi probleeme. Kutsun kõiki, kes soovivad vähihaigetega töötada, läbima erikoolituse. See on väga keeruline ja koolitamata spetsialist võib lõpuks teha rohkem kahju kui kasu.

Liituge ACE CEC Clubiga ja hankige PIIRAMATU CEC-sid hinnaga 20 dollarit kuus!

Ühine klubiga

See on aastaaeg, mil teie ja teie kliendid tõenäoliselt kaalute ja seate uue aasta eesmärke. Pärast möödunud aasta väljakutseid võivad paljud inimesed otsida uut algust ja tunda uut pühendumust tervislike eluviiside harjumuste järgimisele.

Viimase aasta jooksul on palju muutunud ja paljud igapäevaelu aspektid pole enam endised. Ajakava muutmine, kodus töötamine ja õppimine, jõusaalidele juurdepääsu puudumine – need on vaid mõned väljakutsed, millega teie kliendid on viimase aasta jooksul tõenäoliselt silmitsi seisnud. Oma juhendamisel saate aidata neil neid muutusi arvesse võtta, tehes koostööd, et seada ja saavutada tähendusrikkad eesmärgid ning tuvastada motiveerivad tegurid, mis neid jätkavad, isegi kui elu ei taastu nii kiiresti, kui nad loodavad.

Tervise- ja treeningprofessionaalina olete kõige mõjukam siis, kui saate aidata oma kliente oma eesmärke paljastada ja kujundada, mitte öelda neile, mida nad teie arvates peaksid tegema. Teie ülesanne on aidata neil välja selgitada oma eesmärkide juured – põhjused, miks nad soovivad neid saavutada. Siin on mõned ideed, kuidas saate aidata neil alustada.

Aidake klientidel seada SMART (spetsiifilised, mõõdetavad, saavutatavad, asjakohased ja ajalised) eesmärgid. Kõik need elemendid on vajalikud tagamaks, et teie kliendid näevad edusamme ja hoiavad keskendumist sammudele, mis hoiavad neid positiivses suunas liikumas.Paluge oma klientidel oma ajakavad ausalt üle vaadata, et teha kindlaks parimad ajad treeningute ja kehalise aktiivsuse pauside jaoks. Ebarealistlikud ootused – näiteks mittehommikune inimene, kes kohustub iga päev kell 5 hommikul trenni tegema – sunnivad kliente sageli oma pingutustest loobuma enne, kui nad üldse alustavad.Rääkige oma klientidega sellest, mis praegu hästi läheb, milles nad abi vajavad ja kuidas neile meeldib, kui neid jõupingutustes toetatakse.Julgustage oma kliente tuvastama oma tugevad küljed, et nad tunneksid end uute väljakutsete vastuvõtmisel suurema volitusena.Tuletage oma klientidele meelde, et järjepidevus on võtmetähtsusega, kuid oluline on ka teatud paindlikkus nende ajakavas või planeerimises, et võtta arvesse ootamatuid väljakutseid või kohustusi.Aidake klientidel luua ajaskaala ja seada väiksemaid eesmärke, mida saab täita iga kuu, nädala või isegi iga päev.Küsige oma klientidelt nende varasemaid kogemusi eesmärkide seadmise ja käitumise muutmisega, et teha kindlaks, milliseid strateegiaid saab praegu rakendada ja kuidas nad suutsid olla edukad. Kasutage seda teavet uute eesmärkide loomisel.Julgustage oma kliente pidevalt küsima, miks nad soovivad oma püstitatud eesmärke saavutada – “miks” esiplaanil hoidmine on eriti oluline nendel päevadel, mil motivatsiooni napib ja võib tunduda, et on lihtsam oma jõupingutustest loobuda, mitte edasi liikuda.

Tõkete ja väljakutsete õigeaegne tuvastamine võib olla tõhus viis nende lahendamiseks enne, kui need üle jõu käivad. Aidake oma klientidel koostada loetelu takistustest, väljakutsetest ja/või põhjustest, mis võivad mõjutada nende käitumist muuta.

Abiks võib olla klientidele meelde tuletamine, kuidas erinevad tervisega seotud eesmärgid võivad mõjutada või avaldada mõju teistele eesmärkidele. Näiteks võib regulaarne treenimine soodustada tervislikumat suhtumist toitumisse ja selle tulemusena tervislikumaid toitumisharjumusi. insumed infoleht Samuti võib tervislikum toitumine või piisav uni anda rohkem energiat ja motivatsiooni treeningutest kinni pidada. Siin on mõned ideed erinevate tervisega seotud eesmärkide kategoriseerimiseks ja mõned näited:

Lihaste vormi parandamiseks teen:

Lõpetage oma keharaskusega kükid/tõmbed/tõmbed 8 nädala lõpus järjest, täites oma vastupidavustreeningu programmi 3 päeva nädalas.Täielikud kordused jalapressil, kasutades [_____] raskust. iga kogu kehalise treeningu ajal järgmise 6 nädala jooksul

Kardiorespiratoorse vormi parandamiseks teen:

Järgmise 10 nädala jooksul jookske üks päev nädalas [_____] minutit vahetpidamata.Ujuge [_____] 1 miil nädalas, ujudes veerand miili neljal päeval nädalas järgmise 3 kuu jooksulLõpetage [_____] miil rattamatk 4 kuuga, suurendades minu sõidu kestust igal nädalal 10%, kuni jõuan soovitud vahemaani

Ma söön tervislikumalt:

Päevas [_____] portsjoni rohelist tarbimine. järgmiseks kolmeks kuuksJärgides makrotoitainetega tasakaalustatud dieeti [_____] päeva nädalas järgmise 10 nädala jooksul.Sööge järgmise 4 nädala jooksul iga päev vähemalt [_____] erinevat värvi puu- ja köögivilju

Parandan oma hüdratatsiooni:

Järgmise 6 nädala jooksul joon pool oma kaalust untsides päevas või [_____] täis veepudelit.Järgmise kahe nädala jooksul iga kord, kui tualetti kasutan, joon piisavalt vett, et urineerida

Eesmärkidest loobumine võib olla nii lihtne, kui elu muutub keeruliseks. Seetõttu on oluline oma klientidele meelde tuletada, et päev või isegi nädal tagasilööke ei riku nende teed eesmärkide saavutamise poole. Aidake neil tulevikku vaadata, kujutades ette, milline võib elu välja näha, kui nad peavad kinni oma eesmärkidest ja teevad vajalikke muudatusi, et elada tervislikumalt ning kooskõlas nende väärtuste ja püüdlustega. Need on asjad, mis hoiavad nende lootust, motivatsiooni ja entusiasmi oma eesmärke saavutada kõrgel tasemel kogu muutuste käigus.

Ja lõpuks on oluline oma klientidele meelde tuletada, et nemad vastutavad oma muutuste teekonna eest. Kuigi olete seal, et neid igal sammul toetada ja julgustada, on nende vägi ja tarkus need, mis lõpuks edukaks teevad.

Kaalulangetamise eesmärkide saavutamine võib olla keeruline, kuid võib olla kasulik mõelda, et kaalu langetamine taandub lõpuks igapäevaste harjumuste loomisele ja säilitamisele, mis saavutamisel toetavad kaalulangust.

Harjumus on väike otsus, mille teete ja tegevus, mida teete iga päev. Duke'i ülikooli teadlaste sõnul on umbes 40% meie igapäevastest tegudest tingitud väljakujunenud harjumustest. Teisisõnu, inimese elu on täna sisuliselt nende harjumuste summa, ütleb James Clear, raamatu Atomic Habits autor.

Mis tahes harjumuse hõlbustamiseks alustage uskumatult väikese harjumusega, mis ei sõltu motivatsioonist ja tahtejõust. Motivatsioon kaob ja voolab ning tahtejõud kurnab kergesti ära, kui seda päeva jooksul kasutada. Harjumus peab olema nii lihtne, et inimene ei saaks harjumusele "ei" öelda.

Näiteks öelge, et teie kliendi eesmärk on käia jõusaalis vähemalt viis päeva nädalas, et aidata kaalu langetada. Selle asemel, et seada eesmärgiks sel nädalal viis päeva jõusaalis käia, tehke see, et "panen spordijalatsid jalga (või pakin spordikoti ja võtan selle kaasa)." Muutke see esimene harjumus nii lihtsaks, et nad ei vajaks motivatsiooni, vaid peavad tegema lihtsa toimingu, et jõuda oma lõppeesmärgile veidi lähemale.

"Väike" mõtlemine on harjumuste osas tegelikult "suur" mõtlemine, seega laske oma klientidel alguses lihtsus omaks võtta ja igal sammul neid väikeseid võite tähistada.

Identiteedi loomine

Üks uue harjumuse loomise nurgakividest on keskenduda identiteedi loomisele harjumuse ümber, mida teie klient soovib. Harjumuse või käitumise muutmiseks peavad nad muutma seda, kuidas nad endast mõtlevad. Näiteks kui nad jätavad suitsetamise maha, peavad nad end juba mittesuitsetajana arvama.

Mõelge sellele, kuidas paljud inimesed seavad endale eesmärke: "Ma tahan kaalust alla võtta" või "Ma tahan saada tugevamaks". Need võivad isegi olla täpsemad, näiteks "Ma tahan kaotada 15 naela" või "Ma tahan tõsta 300 naela".

Kahjuks keskenduvad need eesmärgid soovitud tulemustele, mitte nende identiteedile. 

Tulemused on need, mis juhtuvad harjumuse tõttu; harjumuse protsess on see, mida nad teevad; ja identiteet on see, mida nad usuvad enda kohta, kuna see on seotud nende protsessidega.

Niisiis, kuidas teie kliendid oma uskumusi muudavad? James Cleari sõnul tehke järgmist.

1. Otsustage, millist tüüpi inimene soovite olla

Esimese sammuna julgustage oma kliente esitama endale selliseid küsimusi nagu: „Mille eest ma tahan seista? Millised on minu põhimõtted ja väärtused? Kes on seda tüüpi inimene, kes suudab saavutada soovitud tulemuse? Näiteks kui teie klient soovib kaalust alla võtta, peab temast saama inimene, kes liigub iga päev rohkem.

2. Tõesta seda endale väikeste võitudega

Siin on mõned viisid, kuidas teie kliendid saavad väikese võidu saavutada: nad saavad osta sammulugeja ja proovida iga kuu aja jooksul kõndida 5000 lisasammu. Seda saab saavutada, kõndides esimesel päeval 50 lisasammu, järgmisel päeval 100 lisasammu ja nii edasi. Aja jooksul tehtud sammude suurenemine võib kergesti kaasa tuua selle, et klient kõnnib aasta lõpuks 10 000 või rohkem sammu päevas.  

Seda arvestades, kuidas muudab teie klient oma identiteeti, et muuta harjumus või eesmärk reaalsuseks, mis on kooskõlas sellega, kes nad on?